Personale

Mette Marie Bauer (MM)

Forstander


Uddannelse:
Kontor all-round

Merkonom med speciale i regnskabsvæsen.

Ledelse.

Pædagogik og didaktik.

Interesser:
Islandske heste, løb og dans

Pia Oltmann (PO)

Viceforstander


Uddannelse:
Folkeskolelærer

Interesser:
Ridning, familie, madlavning.

Helle Skaaning Lauritsen (HSL)

Ejendomsinspektør


Uddannelse:
Bygningsmaler, Malerfagets Mesteruddannelse, Byggetekniker

Interesser:
Dekoration, udsmykning, renovering,
kunst og ledelse.

Funktion:
Ansvarlig for bygningsvedligehold
Ansvarlig for elevoptagelse

Lillian Kruse (LK)

Kontor


Uddannelse:
Økonomiassistent

Interesser:
Familie, hund, hækle, madlavning

Funktion:
Bogholderi
Sekretæropgaver

Hanne Holst (HH)

Skolemor


Interesser:
Vandreture, bålmad, kajak

Funktion:
Elevernes ve og vel – sygdom, skader osv
Basis Friluftsliv

Sanne Rose (SR)

Lærer


Sanne er støttelærer

Uddannelse:
Lærer

Interesser:
Heste og hunde

Nattevagt og bor på skolen

Berit Danielsen

Støttelærer


Uddannelse: Pædagog

Funktion: Støttelærer

Erling Hansen (EH)

Lærer


Underviser i medborgerskab(historie/samfund) og engelsk.
Ansvarlig for Fiskelinjen
Studievejledning

Uddannelse:
Musik og historie på universitet.

Interesser:
Jagt, fiskeri, udeliv, musik og it

Bor på HNE

Rane Kammer (RK)

Lærer


Underviser i Nordisk Friluftsliv, matematik og støttelærer i 9.kl
Underviser på kajak som valgfag og funktionel træning

Uddannelse: Bachelor i idræt, uddannet friluftsvejleder fra Paul Petersens Idrætsinstitut med speciale i kajak, kano, telemark og mountainbike

Jesper Thomsen (JT)

Lærer


Underviser i Idræt, Nordisk Friluftsliv, geografi
Lærer på Kitesurfing som valgfag

Uddannelse: Idrætslærer med friluftsliv fra universitetet.
Instruktør i klatring, kitesurfing, alpint skiløb og standup paddle(SUP)

Jesper er også støttelærer i matematik og dansk for 9.kl

Michael Tranekær Jensen (MJ)

Lærer


Underviser i naturfag og matematik

Uddannelse:
Folkeskolelærer

Interesser:
Jagt, chili, familie, hund

Jon Kerrn-Jespersen

Lærer


Nyuddannet lærer i matematik, historie og fysik/kemi.
Ung frisk fyr der bruger en masse tid i naturen.
Tidligere elev her på skolen.
Underviser på den nye linje Global Nature -kommer altid til tiden.

Tim Masermann

Tysklærer


Underviser i tysk og på fiskeholdet. Generelt glad for alt dér kan kombineres med fiskeriet. Udover det elsker jeg at være afsted med kajak, fordybelse og mennesker i det hele taget.

Kristina Rosenkrands Petersen (KR)

Lærer


Læreruddannet. Har været lærer siden 2003. Fungerende læsevejleder, underviser i dansk og på hestelinjen.

Camilla Bangsgaard Stoustrup (CB)

Lærer


Uddannelse:
Folkeskolelærer med efteruddannelse inden for design
Underviser på hestelinjen og i dansk og engelsk
Har undervist i dans igennem tolv år og synger meget gerne

Interesser:
Heste, musik, sang, dans og design

Stephane Peters (SP)

Kok


Uddannelse:
Fransk kok – uddannet i Frankrig.

Interesser:
Madlavning, håndværk og familie.

Funktion:
Kok og ledelse af køkken-afdelingen.

Sara Grøn Laursen

Køkkenassistent


Interesser: Havearbejde, madlavning, bøger
Funktion: Laver lækker mad